Boston terrier – historia rasy

Boston terrier - historia rasy

Historia rasy Boston Terrier sięga Stanów Zjednoczonych. Pierwszy ojciec Boston Terriera, znany jako The American Gentleman, był krzyżówką Buldoga Angielskiego i Angielskiego Białego Terriera. Rasa została po raz pierwszy uznana przez American Kennel Club (AKC) w 1893 roku. W tym artykule opowiemy o pierwszych pokoleniach tego popularnego psa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rodowodzie Boston Terriera i jego obecnym statusie.

Bar-nard’s Mike

W 1889 roku hodowca J.P. Barnard, znany również jako „wódz bostońskiego teriera”, wystawił na wystawie New England Kennel Club Show „Round Headed Bull and Terrier”. Bostońskiego byka nazwano „okrągłą głową”, a teriera – „Boston terierem”. W tym samym roku rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club.

Judge, 32-kilogramowy, ciemno pręgowany Boston terrier, był jedynym potomkiem Gypa i Judge’a. Poznał on Kate Tobina i miał kilka szczeniąt. Oba psy otrzymały imiona po pierwszym miocie. Miot ten był niezwykle płodny. Spośród szczeniąt urodzonych przez Judge’a i Kate najbardziej płodny był Tom Bernarda. Szczenię Toby’ego Atkinsona również było niezwykle płodne, a pies stał się Boston Terierem.

Różne źródła podają, że terier bostoński pochodzi z miasta Boston. Według jednej z legend Judge był krzyżówką bull teriera i angielskiego byka. Właściciel Judge’a, pan R. C. Hooper, nazwał go Hooper’s Judge. Pojawiło się kilka teorii na temat tego, dlaczego wybrał właśnie tę rasę. Uważa się, że rasa ta została wprowadzona do Ameryki przez pana Hoopera, który był zwolennikiem krzyżowania buldogów angielskich z terierami angielskimi.

Sędzia

Boston Terrier wywodzi się od buldoga angielskiego o imieniu Judge. Został on sprowadzony do Stanów Zjednoczonych w 1870 r. i stał się znany jako Hooper’s Judge. Judge był ciemno pręgowanym psem z białą plamą na pysku. Jego głowa i wielkość przypominały współczesnego Boston Terriera. Sędziowie skojarzyli Judge’a z białą suczką Gyp. Potomstwo Judge’a i Gyp było znane jako Wells’s Elph i Tobin’s Kate.

W rasie Boston Terrier wyróżnia się trzy kategorie wagowe: lekka poniżej 15 funtów, średnia 15-20 funtów i ciężka od 20 do 25 funtów. Pomimo różnic wagowych, rasa musi być oceniana jednakowo. Sędzia Boston Terrier jest odpowiedzialny za określenie, do której kategorii wagowej należy pies. Ważne jest, aby przy wyborze sędziego rasy kierować się wagą każdego Boston Terriera z osobna. Boston Terrier z plamkami jest uważany za psa lekkiego, natomiast waga ciężka mieści się w przedziale od 20 do 25 funtów.

Zobacz też:  Czy yorkshire terrier może być łysy?

Syn sędziego

Rasa Boston Terrier powstała w 1908 roku, kiedy to mały buldog o imieniu Judge został skrzyżowany z małym, krępym, białym psem. Nie było wiadomo, co łączyło te dwa psy. Judge był dobrze zbudowanym, 32-kilogramowym psem z charakterystyczną białą plamą na pysku. Oba psy były różnych ras, ale oba miały pożądane cechy. Syn Sędziego został nazwany Well’s Eph, a potomstwo Sędziego i Kate było urodziwym buldogiem o dobrze zbudowanej głowie.

Mimo że pies odziedziczył geny buldożka, Boston Terrier jest rasą amerykańską. Jego początki sięgają Bostonu w stanie Massachusetts, gdzie został zakupiony przez Roberta Hoopera i nazwany później Judge. Pies wyrósł na pupila rodziny, a nazwa „Boston Terrier” została oficjalnie przyjęta w 1889 roku. Pierwotnym celem rasy było stworzenie idealnego towarzysza, a potomkowie Judge’a są dziś znani jako Boston terriery.

Córka Sędziego

Boston terrier jest psem amerykańskim, który powstał w Stanach Zjednoczonych. Rasa została po raz pierwszy uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) w 1893 roku. Jej rodowód wywodzi się od Judge’a, który ważył ponad 30 funtów. W późniejszym okresie potomstwo zostało wyhodowane poprzez skrzyżowanie buldogów francuskich z innymi terierami. Chociaż Boston Terrier jest uważany za „teriera”, nie posiada cech, które sprawiają, że terier jest wilkiem.

W latach 70. XIX wieku powstał pierwszy znany Boston Terrier, będący mieszanką buldoga angielskiego i białego teriera angielskiego. Krzyżówka tych ras była często wykorzystywana do walki z bykami i psami. Uważa się, że pierwszym prawdziwym Boston Terrierem był kundel buldoga o imieniu Bernard’s Mike. Oba psy miały pożądane cechy. Jednak szczenięta Judge’a i Kate miały chwiejny, szorstki charakter, który sprawił, że w końcu stały się psami podrzędnymi.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts