Jack russell terrier długowłosy – historia rasy

Jack russell terrier długowłosy - historia rasy

Jack Russell Terrier był początkowo hodowany do celów myśliwskich, ale po II wojnie światowej zapotrzebowanie to zmalało. Z tego powodu popularność Jack Russell Terriera spadła i pozostał on głównie jako pies rodzinny i do towarzystwa. Doprowadziło to do krzyżowania tej rasy z innymi mniejszymi terierami, takimi jak chihuahua i walijskie Corgis. Psy te zaczęto wówczas nazywać Russell Terrierami.

Parson Russell Terrier

Jack Russell długowłosy to rasa psów o bogatej historii. Rasa ta wywodzi się z Anglii i początkowo nosiła nazwę Parson Russell Terrier. Nazwa ta odzwierciedla myśliwskie pochodzenie psa. Parson Russell Teriery są hodowane ze względu na ich wigor i entuzjazm. Są doskonałymi psami stróżującymi i dobrymi towarzyszami. Historia tej rasy sięga roku 1795, kiedy to wielebny John Russell, proboszcz sportowy z Oksfordu, kupił samicę teriera od miejscowego mleczarza. Biała sierść psa czyniła go wyjątkowym. Trump został nazwany na cześć wielebnego Russella, ponieważ spełniał wszystkie wymagania dobrego myśliwego. Sierść Trumpa była biała z małą brązową łatką u nasady ogona.

Białe teriery

Jack Russell Terrier to mały, energiczny pies o wyjątkowej osobowości. Rasa ta, pierwotnie stworzona do polowania na lisy, znana jest ze swojej inteligencji, niezależności i chęci zadowolenia swoich panów. Jack jest doskonałym psem stróżującym i towarzyszem, ale wymaga dużo ruchu. Z tego powodu psy tej rasy nie nadają się do mieszkania.

Angielski foxhound

Rasa Jack Russell terrier powstała w Anglii w połowie XIX wieku, kiedy John Rusell chciał wyhodować małego, wytrwałego psa do polowania na lisy. W tym celu rozpoczął hodowlę selektywną, dzięki czemu powstała mała i odporna rasa, która mogła być wykorzystywana do polowań na lisy i borsuki. Z biegiem lat rasa ta była udoskonalana i urozmaicana, a obecnie nosi nazwę „długowłosy” Jack Russell terrier.

Corgis

Długowłosy Jack Russell terrier to charakterystyczna rasa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta była wykorzystywana do polowań na lisy, oposy i króliki przez prawie dwa stulecia. W tym czasie była również wykorzystywana jako pies towarzyszący i rodzinny. Jednak po II wojnie światowej popularność tego psa zmalała i zaczęto go wykorzystywać głównie jako psa domowego lub stróżującego. W tym przypadku rasa przeszła transformację, która doprowadziła do powstania Parson teriera. Ostatecznie mniejszy Jack Russell stał się Jack Russell terierem, jakiego znamy dzisiaj.

Zobacz też:  Czy terrier może spać w budzie?

Jamniki

Historia długowłosego Jack Russell Terriera jest równie ciekawa, jak jego obecny wygląd. Jack Russell, dawniej pies pracujący, to mała, ale silna rasa, osiągająca od 10 do 15 cm wysokości w kłębie. Jego ciało jest zwarte, a głowa okrągła, z zaokrąglonym kształtem i wyraźnym uchem w kształcie litery V. Odmiana długowłosa jest bardzo oddana swoim właścicielom, wykazując dumną i uczuciową naturę.

John Russel

Jack Russell terrier to prawdziwy terier pracujący. Swoją nazwę zawdzięcza wielebnemu Johnowi Russellowi, który wyhodował w Anglii najlepszą odmianę teriera do polowań na lisy. Choć dokładne pochodzenie rasy nie jest znane, stała się ona szeroko znana w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku. Choć historia rasy jest nieco tajemnicza, wiadomo, że początkowo były one wykorzystywane jako kieszonkowe psy myśliwskie.

Potrzeba ćwiczeń

Jack Russell długowłosy wymaga znacznej ilości ruchu. Jako rasa żywiołowa, terier ten wymaga co najmniej dwóch spacerów dziennie i okazji do zabawy. Bez odpowiedniej stymulacji psy tej rasy mogą wykazywać zachowania destrukcyjne. Ponadto pies ten nie lubi być oddzielany od swojej rodziny i musi mieć ogrodzone podwórko.

Oczekiwana długość życia

Psy rasy Jack Russell znane są ze swojej niespożytej energii i żywiołowego usposobienia. Ich długość życia wynosi zazwyczaj od ośmiu do 16 lat, czyli więcej niż przeciętna długość życia psa, wynosząca od dziesięciu do trzynastu lat. Ta mała rasa psów znana jest również z wysokiego poziomu energii, który pozwala im spędzać całe dnie na zewnątrz lub na podwórku. Pomimo krótkiej długości życia psy te są powszechnie uważane za zdrowe.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts