Parson russell terrier – historia rasy

Parson russell terrier - historia rasy

Parson Russell Terrier został wyhodowany z suki rasy terier. Pierwotnie był hodowany jako wabik na szczury. Ten bardzo energiczny pies myśliwski został później uznany przez F.C.I. za bardzo wytrzymałego. Po negocjacjach z właścicielem, Trump stał się podstawą nowej rasy. Według ks. Russella pies musiał być w stanie zmieścić się w norach, gdy lisy spadały na ziemię. Musiał też być zdeterminowany, by wypłoszyć je żywcem. Dla ks. Russella ważny był nie tylko wygląd psa, ale także jego użytkowość.

Pierwotnie wychodowany do wabienia szczurów

Szczury brunatne były hodowane przede wszystkim do celów wabienia. W Ameryce Północnej, Francji i Anglii były one regularnie wykorzystywane jako przynęty na szczury. Pojedynczy pies do szczurołapów mógł zabić do 100 szczurów w rundzie czasowej. Waga szczura była czynnikiem decydującym o tym, z iloma szczurami pies mógł sobie poradzić w jednej turze czasowej. Mimo dzisiejszej popularności szczury brunatne były pierwotnie hodowane do wabienia.

Termin rat-baiting jest często używany zamiennie, ale ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma pojęciami. Wabienie szczurów za pomocą pracującego teriera jest legalnym sposobem zwalczania szkodników. Metoda ta jest mniej skuteczna niż stosowanie rodentycydów, ale nie powoduje śmierci szczurów. Metoda ta opiera się na fakcie, że psy są doskonale wyszkolone i mają wysoki wskaźnik zabójstw. Pierwszym naukowo potwierdzonym psem do szczurołapów był Hatch. Metoda ta była stosowana w kilku dużych miastach na całym świecie, a terier staje się obecnie coraz bardziej popularnym psem do zwalczania szkodników.

Wywodzi się od energicznych myśliwskich terierów lisich

Lis terier to wesoła, energiczna i wysportowana rasa psów. Psy te, wywodzące się od polujących lisów, są wesołe i energiczne. Psy te są doskonałymi towarzyszami polowań i świetnie nadają się na zwierzęta rodzinne. Są bardzo inteligentne i dobrze sprawdzają się na wystawach psów. Rasa fox terrier, wywodząca się od energicznych lisów myśliwskich, charakteryzuje się długim okresem życia, wynoszącym od 14 do 16 lat.

Zobacz też:  Boston terrier - historia rasy

Współczesny Fox Terrier został pierwotnie stworzony, aby pomagać myśliwym w wypłaszaniu lisów. Biała sierść tej rasy miała ułatwić myśliwym odróżnienie lisa od psa. Dziś Fox Terrier jest popularnym psem domowym i wystawowym. W swojej historii psy te były wykorzystywane do wypłaszania lisów z ich nor. Fox Terrier gładkowłosy był początkowo uważany za odmianę umaszczenia w obrębie rasy.

Fox terrier jest psem niezwykle inteligentnym i energicznym. Aby utrzymać swój poziom energii, potrzebują dużo ruchu i kontaktu z człowiekiem. Jeśli ich potrzeby w zakresie ruchu nie zostaną zaspokojone, mogą wykazywać niesforne lub destrukcyjne zachowania. Jeśli jednak zapewni się im dużo stymulacji umysłowej i fizycznej, będą kochającymi i wiernymi zwierzętami domowymi. Lis terier jest bardzo inteligentny i będzie dla Ciebie wspaniałym towarzyszem.

Uznane przez F.C.I.

Nie każda rasa psów jest uznawana przez F.C.I., jak na przykład Catahoula. Poniżej wymieniono rasy nieuznawane przez F.C.I. i powody, dla których nie są uznawane. Rasy te, znane również jako „fałszywe psy”, nie są dopuszczane w Stanach Zjednoczonych do zawodów lub hodowli. Jeśli jednak planujesz sprowadzić swojego pupila z zagranicy, upewnij się, że dana rasa jest uznawana przez F.C.I.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts