Manchester terrier – historia rasy

Manchester terrier - historia rasy

Historia Manchester terriera sięga XIX wieku, kiedy to pierwotnie wyhodowano go jako psa do zwalczania szkodników. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzał się w swojej roli. W końcu zaczęto go wykorzystywać jako psa rodzinnego. Z biegiem lat rasa ta stała się bardzo poszukiwanym psem do towarzystwa i pracy. Obecnie Manchester jest jedną z najbardziej popularnych ras psów w Stanach Zjednoczonych.

Toy Manchester Terrier

Toy Manchester Terrier jest znany od wieków. Jest to pies zabawka, który najczęściej jest krzyżowany z czarno-białym angielskim Toy Terrierem. W wyniku tej krzyżówki powstaje rasa mniejsza i bardziej wytrzymała niż jej angielski odpowiednik. Toy Manchester Terrier jest średniego wzrostu, ma nieco ponad 6 cali. Jego uszy są postawione, ale mogą być naturalnie opadające.

Toy jest psem żywiołowym, towarzyskim i posłusznym, ale może być również agresywny i asekuracyjny, jeśli czuje się zagrożony. Podobnie jak inne rasy terierów, pies ten musi być nauczony, że nie jest przywódcą stada i powinien słuchać poleceń właściciela. Zapobiega to wykształceniu się u niego osobowości dominującej. Dogaduje się z innymi psami, ale nie radzi sobie dobrze z małymi zwierzętami domowymi.

Staroangielski Toy Manchester Terrier

Historia rasy Old English Toy Manchester-terrier sięga wieków. Ten mały pies jest najczęściej krzyżowany z czarnymi i brązowymi angielskimi toy terierami. Chociaż oba psy są genetycznie podobne, ich pochodzenie nie jest takie samo. Historia rasy zawiera wiele fascynujących opowieści. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej, aby poznać niektóre z tych interesujących faktów na temat tego psa. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie, czytaj dalej.

Angielski Toy Terrier początkowo nosił nazwę Toy Terrier inny niż Yorkshire. Rasa ta zyskała później popularność na wystawach i została uznana przez American Kennel Club. Na początku lat 20. XX wieku Kennel Club dokonał podziału rasy ze względu na wielkość. W ten sposób Manchester Terrier stał się mniejszym psem, a angielski Toy Terrier – mniejszą rasą. Te trzy rasy uważa się obecnie za wymarłe w Anglii, ale nadal dochodzi do krzyżowania między tymi dwoma rasami, co przyczynia się do rozwoju rasy na całym świecie.

Angielska zabawka Manchester Terrier

Historia angielskich Toy Manchester Terrierów rozpoczęła się w czasach, gdy Louis Doberman zajmował się hodowlą psów. Użył on Manchester Terrierów do kojarzenia z dobermanami i wykorzystania ich jako rasy wyjściowej. Wielu hodowców było jednak sfrustrowanych kształtem uszu i zaprzestało hodowli tych psów. Popularność rasy zmalała i pozostało tylko kilku wyspecjalizowanych hodowców. Mimo to psy tej rasy mają imponującą długość życia – żyją od 13 do 14 lat.

Zobacz też:  Yorkshire terrier - usposobienie

W swojej wczesnej historii angielski Toy Manchester Terrier był hodowany w celu zabijania małych zwierząt. Z tego powodu ma agresywną i niezależną osobowość. Wymaga jednak również socjalizacji, więc bądź przygotowany na spędzanie czasu z innymi ludźmi. Jeśli planujesz szkolić swojego Manchestera, pamiętaj, aby od samego początku uczęszczać z nim na zajęcia z posłuszeństwa. Regularny kontakt z innymi psami przyniesie mu korzyści i pomoże rozwinąć dobre umiejętności społeczne.

Brytyjski Toy Manchester Terrier

Brytyjski Toy Manchester Terrier to gładkowłosy terier pochodzący z Wielkiej Brytanii. Nazwa rasy pochodzi od Manchesteru, miasta położonego w północno-zachodniej Anglii. Terier ten był pierwotnie wykorzystywany jako ratlerek w czasach rewolucji przemysłowej. Znany jest również pod nazwą angielski terier dżentelmeński (English Gentleman’s Terrier). Psy te są potomkami Black and Tan Terrier, które były większe i miały krótsze nogi. Obecnie toy Manchester Terrier jest szczuplejszy i bardziej zgrabny.

Chociaż brytyjski toy Manchester Terrier jest małą rasą, jest bardzo inteligentny i łatwo uczy się wielu sztuczek i zachowań. Możesz zabrać swojego psa na spacer lub jogging, ale pamiętaj, aby trzymać go na smyczy. Podczas spaceru możesz być rozproszony, pamiętaj jednak, aby uważać na inne psy, ponieważ psy tej rasy mogą być niebezpieczne. Zapewnienie psu dużej ilości ruchu zmniejsza ryzyko znudzenia, wystąpienia zachowań destrukcyjnych i otyłości.

Amerykański Toy Manchester Terrier

Toy Manchester Terrier to doskonały wybór dla rodziny, która chce mieć oddanego i chętnego do zabawy towarzysza. Ta rasa terierów jest bardzo inteligentna, chętna do zabawy i energiczna. Doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące, wymagają regularnych ćwiczeń i socjalizacji. Toy Manchester Terrier reaguje na techniki pozytywnego wzmacniania i nagrody, w tym zabawę i jedzenie. Rasa ta jest niezwykle oddana swojej rodzinie i ma duże zdolności adaptacyjne.

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, na jakie może cierpieć amerykański Toy Manchester Terrier, jest choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych. Choroba ta nazywana jest chorobą Legg-Calve-Perthesa. Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, prawdopodobnie jest nią wadliwy dopływ krwi. Wynikiem tego jest krucha główka kości udowej, która łatwo ulega złamaniom. Choroba pojawia się zwykle około szóstego do dziewiątego miesiąca życia i charakteryzuje się bólem w tylnych łapach. Często jet wymagana operacja.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts