Yorkshire terrier golddust – opis rasy

Yorkshire terrier golddust - opis rasy

Mały lub średniej wielkości pies o biało-złotej sierści, zwisającej równomiernie na 3/4 długości ciała, ma równy, nożycowy zgryz i ciemne, dobrze noszone uszy. Nos jest ciemny, wysoko noszony i pozbawiony czarnych plamek, ale może na nim występować mała plamka różu. Twarz tej rasy jest średniej wielkości, z małymi poduszkami łap i dużą, szeroką twarzą.

Alicia Goldschatz vom Klosterbach

Ta rasa Yorkshire terrierów została po raz pierwszy wyhodowana przez Wernera Bivera w Niemczech w 1904 roku. Hodowla została nazwana na cześć byłej właścicielki, Alicii Goldschatz vom Klosterbach. Jest córką znanego hodowcy, Bellini Butch Barona, i została nazwana na cześć Alicii Goldschatz, przyjaciółki złotnika.

Pierwsze Golddusty zostały zarejestrowane w Niemczech 12 grudnia 2007 roku. Pierwsze dwa szczeniaki urodziły się 14 października 2007 roku i otrzymały imiona Alicia Goldschatz vom Klosterbach i Anjalie Goldschatz. Oba Golddust’y otrzymały dokumenty rejestracyjne Biewer White Gold. Starsze Golddust’y mogą nadal posiadać oryginalne dokumenty. Wymagają umiarkowanego ruchu i ogrodzonego podwórka.

Anjalie Goldschatz vom Klosterbach

Yorkshire terrier jest niezwykle popularną rasą, która zdobyła wiele tytułów mistrzowskich. Wzorzec rasy wymaga, aby pies był jednopalczasty i miał wyraźną pręgę na szyi. Rasa ta ma długą historię bycia popularnym psem, a Anjalie Goldschatz vom Klosterbach Yorkshire terrier był pierwszym psem, który otrzymał tę nagrodę.

Rodowód Anjalie Goldschatz vom Klosterback sięga XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy adoptowała Yorkshire terriera od hodowcy z Niemiec. Dziś ta rasa Yorkshire terrierów jest uważana za teriera styranego. Jest wnuczką słynnego hodowcy Wernera Bivera. Znana jest również jako „Goldster”, a „Goldster Yorkshire terrier” został nazwany na jej cześć.

Biewer Yorkshire Terrier

Biewer Yorkshire Terrier Golddust jest unikalną odmianą kolorystyczną rasy. Powstała w wyniku mutacji genetycznej, wyróżnia się brakiem eumelaniny (czarno-brązowego pigmentu) i wysokim poziomem feomelaniny (czerwono-żółtego pigmentu). Jego złoty kolor jest wynikiem połączenia tych dwóch pigmentów. Pierwotnie biało-złote Biewery nie mogły być hodowane, ale później zostały ponownie zarejestrowane jako „Biewer-White-Gold” i w ten sposób narodził się Golddust Yorkshire Terrier.

Zobacz też:  Yorkshire terrier jako pies rodzinny

Kiedy pan Biewer po raz pierwszy pokazał swojego Biewera na ringu, ludzie komentowali, że pies nie odpowiada tradycyjnemu umaszczeniu Yorkshire Terriera. Został więc zmuszony do napisania i podpisania standardu dla nowej rasy. Wkrótce potem w księgach rodowodowych zaczęły pojawiać się Golddusts, choć zapisywano je jako „Biewer White Gold”. Kirsten Sanchez-Meyer uznała, że Biewery potrzebują własnego standardu, jeśli mają być wystawiane.

Yorkie Terrier

Yorkie Terrier golddust jest jedną z najpopularniejszych odmian tego małego psa. Nazwa określa złoty kolor sierści tego psa, a pies ten ma bardzo wysoki poziom energii jak na tak małą rasę. Mimo że pies ten jest stosunkowo mały, potrzebuje codziennego ruchu i czasu na zabawę. Ponadto jest bardzo aktywny w pomieszczeniach zamkniętych. Jego sierść może zmieniać kolor wraz z wiekiem, w zależności od cech genetycznych psa.

Mimo że Golddust Yorkshire Terrier ma stosunkowo niski współczynnik linienia, zachowuje zęby mleczne. Może to powodować nierówne zęby u dorosłych i próchnicę w późniejszym okresie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem Yorka, upewnij się, że znalazłeś zdrową rasę od odpowiedzialnego hodowcy lub z renomowanej fabryki szczeniąt. Renomowani hodowcy regularnie sprawdzają, czy ich szczenięta nie cierpią na choroby genetyczne, a także testują psy pod kątem zdrowego temperamentu.

Biewer White Gold

Golddust Yorkshire terrier jest psem żywym, energicznym, inteligentnym i odważnym. Są inteligentne, łatwe w szkoleniu i niezwykle czułe. Mimo że są małe, wymagają codziennych spacerów i czasu na zabawę, a także ogrodzonego podwórka. Jeśli jednak jesteś gotów poświęcić im czas i wysiłek, w nagrodę otrzymasz oddanego pupila.

Golddust Yorkies wyróżniają się brązowym lub złotym umaszczeniem. Ten wyjątkowy odcień jest wynikiem zmiany genetycznej. Są one nosicielami genu recesywnego dla koloru czerwonego, co skutkuje brakiem sierści. Należy zauważyć, że Yorkshire teriery mogą mieć umaszczenie rude lub złote, chociaż umaszczenie złotego Yorka może być mieszanką obu kolorów. W normalnej hodowli Yorkshire terierów często spotyka się umaszczenie brązowo-białe.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts