Yorkshire terrier – charakter

Yorkshire terrier - charakter

Yorkshire terrier to rasa psów wywodząca się ze Szkocji. W XIX wieku tkacze z angielskiego hrabstwa Yorkshire przywozili ze sobą teriery, aby łapały robactwo i inne szkodniki w ich zakładach odzieżowych. Klasa robotnicza z tego regionu zazwyczaj trzymała psy w domu. Niektórzy uważają, że rasa ta wyewoluowała z Clydesdale teriera i innych ras terierów importowanych ze Szkocji. Dopiero w XIX wieku Yorkshire terrier został uznany przez Kennel Club of England. Hodowcy dążyli do stworzenia rasy, która byłaby użytecznym towarzyszem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych.

Yorkshire terrier jest małą, towarzyską rasą, która łatwo socjalizuje się z ludźmi i innymi zwierzętami. Rasa ta jest znana z tego, że znajduje wspólny język z obcymi i pokazuje swoje wyjątkowe cechy, dzięki którym nowe osoby czują się mile widziane. Niektóre Yorki mogą szczekać na osoby, których nie znają, podczas gdy inne mogą niemal „całować” psa, który się do nich zbliży. Niezależnie od rasy, ważne jest, aby znaleźć hodowcę, który ma w swojej historii zdrowe, szczęśliwe psy.

Częstą przyczyną śmierci Yorkshire teriera jest niewydolność serca. Osłabiona zastawka serca powoduje cofanie się krwi wokół serca i obciąża serce. Pies z takim schorzeniem może wykazywać szmery w sercu, a także może mieć wadę zastawki mitralnej. W celu określenia stopnia zaawansowania choroby serca oraz rodzaju zastawki konieczne jest przeprowadzenie badań. Lekarz weterynarii określi, czy u Twojego zwierzęcia występuje ta choroba, wykonując badanie serca. Badanie to musi być powtarzane co roku.

Yorkshire terrier jest bardzo inteligentną rasą. Właściwa socjalizacja jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. We wczesnym okresie rozwoju należy powoli socjalizować yorki do innych zwierząt i ludzi w domu. Proces ten jest konieczny, aby uniknąć nadmiernego szczekania lub zachowań terytorialnych. Należy również socjalizować Yorki z ludźmi przy użyciu niskich tonów i w miarę możliwości unikać głośnych dźwięków. Bardzo ważne jest, aby wprowadzać Yorkshire terriera w jak największą liczbę nowych sytuacji.

Zobacz też:  Jaka obrożę wybrać dla Yorkshire terriera

Yorki wymagają regularnej pielęgnacji i kąpieli. Choć zrzucają niewiele, ich sierść wymaga codziennego czesania i szczotkowania. Sierść jest gęsta i jedwabista, podobna do ludzkich włosów. Jeśli nie zostanie przycięta, może sięgać podłogi. Sierść należy szczotkować codziennie, a kąpać co kilka tygodni. Sierść Yorkshire teriera powinna być czarna, czarne powinny być także paznokcie u nóg.

Yorkshire terrier ma wysoki poziom lęku przed ruchem ulicznym. Często uciekają w krzaki, gdy są wyprowadzane na spacery. Mogą być również podatne na różne choroby, dlatego najlepiej jest wyprowadzać je z domu, jeśli czujemy, że mogą mieć nadwagę. Nie są one jednak znane jako silne lub wyjątkowo wytrzymałe. Jest również podatny na alergie pokarmowe. Przed wprowadzeniem szczeniaka do domu należy zdawać sobie sprawę z wysokiego poziomu lęku u Yorkshire teriera.

W przeciwieństwie do wielu innych ras, Yorki potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Mimo że są wrażliwe na zimno, Yorki są zazwyczaj aktywne w ciągu dnia. Ich poziom energii jest porównywalny z innymi rasami zabawek, a po długim spacerze lubią się przytulać do swoich właścicieli. Są również dobrymi towarzyszami i mogą być noszone na dłuższych dystansach. Osobowość Yorkshire teriera sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem zabaw.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts