Ciekawostki o yorkshire terrier

Ciekawostki o yorkshire terrier

Yorkshire terrier ma kilka interesujących faktów na swój temat. Podczas II wojny światowej amerykański żołnierz Bill Wynne znalazł w lisiej norze bezpańskiego psa rasy Yorkshire terrier, nazwał go Smoky i zabrał na misję do Nowej Gwinei. Razem pomagali w działaniach wojennych, przebiegając przez rury i kładąc przewody komunikacyjne pod zlikwidowanym japońskim lądowiskiem. Te fakty na temat Yorkshire teriera stały się tematem wielu książek i filmów.

Yorkie jest podatny na dysplazję stawów biodrowych, która może powodować ból podczas chodzenia lub biegania. Pomimo swojej czułej natury nie jest odporny na epilepsję. Yorki żyją zazwyczaj od 13 do 20 lat. W pełnej dojrzałości ważą zazwyczaj od sześciu do siedmiu funtów, ale mogą osiągać nawet dwadzieścia funtów. Sierść Yorków może być czerwona, niebieska lub biała, ale nie jest całkowicie bezwłosa. U niektórych Yorków możliwe jest wyhodowanie włosów na łapach.

Ciekawostką dotyczącą Yorkshire teriera jest to, że rasa ta jest hipoalergiczna. Większość psów długowłosych zrzuca dużo włosów, ale sierść Yorkshire teriera zrzuca tylko niewielką ich ilość podczas kąpieli lub szczotkowania. Ta cecha jest bardzo korzystna dla alergików, ponieważ sierść i ślina Yorkshire teriera nie wywołuje u nich objawów alergii. Jednak niektórzy naukowcy nie zgadzają się z tym twierdzeniem, twierdząc, że psy mają inne białka.

Yorkshire terrier jest jednym z najmniejszych psów na świecie. Chociaż zaliczany jest do ras zabawkowych, niektóre kluby kynologiczne klasyfikują Yorkshire terriera jako psa do towarzystwa. Psy te osiągają od 7 do 8 centymetrów wzrostu i ważą 7 funtów, czyli tyle samo, co przeciętne ludzkie dziecko. Yorkshire terrier ma długą żywotność, od jedenastu do piętnastu lat.

Pierwsze Yorkshire teriery ważyły od dwunastu do czternastu funtów, a przeciętny współczesny Yorkie waży około siedmiu funtów. Fakt ten można przypisać dążeniu kłusowników do wyprodukowania mniejszego, tańszego psa, który mógłby gonić króliki. Jednak w Stanach Zjednoczonych Yorkshire terrier jest obecnie zarejestrowaną rasą w AKC. Ze względu na swoją popularność i urodę Yorkshire terrier jest doskonałym wyborem dla ludzi, którzy lubią podróżować.

Zobacz też:  Terrier miniaturka - pielęgnacja

Yorkshire terrier jest bardzo towarzyskim i aktywnym psem. Dobrze radzą sobie w mieszkaniach, choć mogą być płochliwe. Rasa ta wymaga jednak nieco uwagi. Trzeba je regularnie karmić, a pozostawione same na wiele godzin mogą stać się nieco neurotyczne. Yorkshire terrier jest jednak dobrym psem do towarzystwa i świetnym kompanem zabaw.

Yorkshire terrier ma długą, miękką sierść, która jest bardzo podobna do ludzkich włosów i jest częściowo hipoalergiczna. Yorki mają ciemnoszarą sierść na grzbiecie, podczas gdy ich kończyny są złoto-brązowe. Zazwyczaj pielęgnuje się je tak, aby sierść opadała równomiernie po obu stronach ciała. Jeśli właściciele wolą krótszą sierść, mogą ją skrócić. Mimo puszystej sierści Yorki nie są dobrymi pływakami.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts