Jakie występują odmiany yorkshire terriera

Jakie występują odmiany yorkshire terriera

Jeśli interesują Cię Yorkshire teriery, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że istnieje wiele różnych ich odmian. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o różnych odmianach – od Biewer, przez Airedale, po Yorkie. Oto niektóre z najczęściej spotykanych odmian wraz z ich różnymi nazwami: Biewer, Airedale, Yorkshire, Yoranian i Papillon.

Biewer terrier

Biewer terrier wywodzi się z regionu Hunstruck w Niemczech, gdzie dwa Yorki zostały wyhodowane z powodu piebalowatości. Psy te zostały później uznane przez Allgemeine Club der Hundefreunde Deutschland e.V. w 1989 roku. Obecnie istnieje kilka odmian Biewer teriera, w tym Biewer Yorkshire, wersja biała i dwukolorowa.

Biewer terrier z wyglądu jest podobny do Yorkshire terriera, ale jest nieco mniejszy i ma dłuższą, bardziej jedwabistą sierść. Jego oczy mają kształt migdałów i są ciemnobrązowe z czarnymi obwódkami. Uszy lekko zwisają w dół, a jego sierść wymaga regularnego trymowania. Powinien mieć mocną budowę ciała z długimi, mocnymi nogami.

Rasa ta została po raz pierwszy sprowadzona do Stanów Zjednoczonych w 2003 roku i od tego czasu systematycznie pnie się po szczeblach kariery w AKC. W 2014 r. została przyjęta do Foundation Stock Service, a w lipcu 2019 r. trafiła do klasy Miscellaneous Class. Obecnie zarejestrowanych jest około 1424 Biewerów, które ważą od czterech do ośmiu funtów. W przeciwieństwie do Yorkshire teriera, Biewer nie jest rasą tradycyjną.

Airedale

Posiadanie Airedale ma wiele zalet, ale przed wprowadzeniem go do swojego domu należy pamiętać o kilku czynnikach. Po pierwsze, Airedale są znane z agresywności w stosunku do innych psów i czasami mogą być trudne do opanowania. Teriery te zostały wyhodowane do łapania szkodników, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Powinny być jednak trzymane wyłącznie jako psy do towarzystwa i nie są zalecane do domów z małymi dziećmi.

Airedale został po raz pierwszy sprowadzony do Stanów Zjednoczonych w latach 80. XIX wieku. Airedale, nazwany Bruce, wygrał klasę terierów na wystawie psów w Nowym Jorku w roku swojego przybycia. Popularność Airedale’a wzrosła w latach dwudziestych XX wieku. Amerykański Kennel Club odnotował pierwsze kanadyjskie rejestracje w Księdze Stadnej w latach 1888 i 1889, a w 1924 r. Airedale znalazł się na 20 miejscu wśród 110 ras. Airedale był kiedyś własnością Johna Jacoba Astora IV, który niestety stracił go w katastrofie Titanica.

Zobacz też:  Jack russell terrier - szczeniaki

Yorkie

Oprócz klasycznych i standardowych Yorków istnieją designerskie odmiany tej rasy, które są hodowane ze względu na pożądane cechy. Psy te nie pochodzą od oryginalnych Yorków, a ich sierść może mieć inny kolor niż reszta przodków. Proces hodowli tych psów jest często długotrwały, trwa nawet 20 lat. Warto jednak poczekać na wspaniałe rezultaty. Czytaj dalej, aby poznać różne dostępne odmiany Yorków.

Chociaż Yorki stały się ulubieńcami całego świata, nie są pozbawione wad. Niektóre z nich są trudne w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę załatwiania się na nocnik, inne są podatne na problemy zdrowotne. Niezależnie od tego, jak wygląda Yorkie, będzie on kochał i strzegł swojej rodziny bez względu na wszystko. Istnieją jednak pewne kwestie, o których należy pamiętać przed adopcją Yorka. Jeśli szukasz uroczego zwierzaka rodzinnego, to dobrze trafiłeś.

Yoranian

Istnieje wiele różnych typów Yorkshire terierów, ale w oficjalnych społecznościach psów rasa ta jest uznawana za czystą rasę. Yorkshire teriery mają długą, stalowoszarą sierść, która opada po obu stronach ciała od szyi do końca ogona. Ubarwienie ogona jest zróżnicowane, przy czym podstawa włosa jest ciemniejsza niż jego końcówki. Biewer teriery są najbardziej rozpowszechnionym typem Yorkshire teriera i są znane ze swoich uroczych dziecięcych twarzyczek.

Chociaż Yorkshire teriery są stosunkowo nowoczesne, wywodzą się od szkockich górników i tkaczy z lat 50. XIX wieku. Rosnąca populacja szczurów w kopalniach węgla zmusiła tych ludzi do używania małego, krzepkiego psa jako psa do zwalczania szczurów. Rasa ta została w końcu uznana za odrębną rasę przez Kennel Club i zyskała miano kultowej wśród ludzi zamożnych i z wyższych sfer.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts