Skąd pochodzi yorkshire terrier

Skąd pochodzi yorkshire terrier

Kiedy Yorkshire Terrier otrzymał swoją oficjalną nazwę, wiele osób zastanawiało się: „Skąd się wziął?”. Na szczęście, pies ten został pierwotnie wyhodowany do łapania szczurów w kopalniach i młynach. W 1870 r. psy te przekroczyły Atlantyk i stały się niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Ich historia jest fascynująca i zasługuje na bliższe poznanie. Poniżej podajemy kilka faktów na temat tej popularnej rasy. Mimo że Yorkshire Terrier jest psotny, rasa ta doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Yorki były hodowane do łapania szczurów w młynach i kopalniach w Yorkshire.
Yorki były początkowo wykorzystywane do łapania szczurów w kopalniach i młynach, a następnie w późniejszym okresie życia do polowania na borsuki i lisy. Wywodzą się od Waterside Terriera, szkockiej rasy o długiej, niebieskoszarej sierści. Chociaż obecność psa może odstraszać myszy od wejścia do dołu, psy same w sobie nie są łowcami szczurów, choć niektóre Yorki mogły próbować.

Są tolerancyjne w stosunku do dzieci
Yorkshire teriery są znane ze swojego dużego ego i krótkiego charakteru, co sprawia, że są tolerancyjne w stosunku do małych dzieci, ale nie są idealne dla rodzin z małymi dziećmi. Z tego powodu wielu renomowanych hodowców poleca Yorki tylko dla starszych dzieci. Dzieci powinny przebywać w pobliżu Yorków pod nadzorem, ponieważ mogą one stać się agresywne i nadopiekuńcze, jeśli zostaną zaskoczone. Można je jednak wyszkolić, aby dobrze zachowywały się w pobliżu dzieci, jeśli poświęci się im odpowiednią uwagę.

Nie pasują do kotów i gryzoni
Pomimo swojej wielkości i wysokiego poziomu energii, Yorkshire teriery nie pasują do kotów ani innych zwierząt domowych. Rasa ta, pierwotnie wyhodowana do polowania na myszy i szczury w kopalniach, nie jest dobra w kontaktach z innymi małymi zwierzętami, w tym z kotami. Często gonią, rzucają się i dręczą mniejsze zwierzęta. Jednak dzięki socjalizacji i szkoleniu Yorkshire teriery mogą być doskonałymi zwierzętami domowymi dla starszych dzieci lub rodzin z małymi dziećmi.

Zobacz też:  Boston terrier - historia rasy

Są szczekliwe
Jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat Yorkshire terierów jest ich skrzeczący szczek. Chociaż ten rodzaj szczekania może być irytujący dla innych, Yorki nie są agresywne ani niebezpieczne. Mogą być jednak niebezpieczne, jeśli są pozostawione bez smyczy lub napotkają większe psy. Może to prowadzić do zachowań agresywnych, w tym do szarżowania na większe psy lub szczekania wysokim tonem. Yorkshire mają również zamiłowanie do gonienia przedmiotów, zwłaszcza ptaków i motyli. Yorkshire terrier jest wspaniałym towarzyszem i jest idealny dla każdego, kto chce mieć słonego pomocnika.

Są wrażliwe na zimno
Zimą Twój Yorkie może cierpieć na różne dolegliwości. Zimne powietrze jest bardziej suche. Nie jest w stanie zatrzymać wilgoci tak jak ciepłe powietrze. W rezultacie odciąga wilgoć od skóry Twojego psa. Jest wiele sposobów, w jakie to suche powietrze może wpływać na Yorkshire Terriery. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak utrzymać psa Yorkie w zdrowiu zimą:

Mogą mieć problemy zdrowotne
Yorki mogą cierpieć na kilka różnych rodzajów problemów zdrowotnych. Pierwszy z nich, rzadka forma cukrzycy, jest rodzajem hipoglikemii, czyli stanu charakteryzującego się niskim poziomem cukru we krwi. Jeśli Twój pies cierpi na hipoglikemię, możesz zaobserwować u niego oznaki osłabienia, dezorientację i chwiejny chód. Innym, poważniejszym schorzeniem wpływającym na serce Yorkshire teriera jest choroba Von Willebranda, zaburzenie krzepnięcia krwi, które często występuje u Yorków. Oprócz prostego badania krwi w kierunku tego typu choroby, lekarz weterynarii może przeprowadzić badania diagnostyczne, w tym badanie DNA krwi, w celu zdiagnozowania konkretnej postaci tego schorzenia u Twojego psa.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts