Staffordshire bull terrier – historia rasy

Staffordshire bull terrier - historia rasy

W tym artykule omówimy historię rasy Staffordshire bull terrier, w tym jej pochodzenie, rodowód, temperament i niektóre problemy behawioralne. Poruszymy również kwestie zdrowotne związane z tą rasą. Ten artykuł został napisany z nadzieją, że pomoże Ci dokonać właściwego wyboru rasy dla Ciebie. Mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie pomocny przy podejmowaniu decyzji o zakupie Staffordshire bull teriera.

Pochodzenie

Staffordshire Bull Terrier jest rasą krótkowłosych psów czystej krwi, pochodzącą z Black Country w Staffordshire w angielskim Midlands. Rasa ta jest zaliczana do grupy terierów, co stanowi jeden z kilku rodzajów oznaczeń rasowych. Nazwa „Staffordshire” pochodzi od nazwy regionu Black Country, z którego pochodzi ta rasa. Obszar ten był niegdyś ośrodkiem produkcyjnym i rolniczym, a obecnie jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym.

Korzenie

Bull i terier były pierwotnie hodowane jako psy bojowe i różniły się od siebie wyglądem i temperamentem. Jednak ich waleczność i zdolność do walki sprawiają, że dziś są do siebie tak podobne. Te psy bojowe często posiadali ubodzy mężczyźni ze Staffordshire. W wyniku tych walk powstał bull i terier, który stał się popularny jako pies rodzinny i pies dla dżentelmenów. W XIX wieku popularność tej rasy gwałtownie wzrosła, a brytyjski Kennel Club wprowadził pokazy psów jako legalną alternatywę dla sportów walki.

Temperament

Temperament Staffie różni się znacznie od temperamentu innych ras psów. Staffie są notorycznie uparte i żywiołowe, dlatego potrzebują właścicieli, którzy będą stanowczo i konsekwentnie kierować ich zachowaniem. Ważne jest, aby wyznaczyć im jasne granice i konsekwentnie nagradzać za dobre zachowanie. Ponadto psy te potrzebują dużo ruchu. Mimo, że łagodny temperament jest zazwyczaj akceptowalny, niektóre Staffie są nieco wybuchowe, zwłaszcza jeśli nie mają wystarczająco dużo ruchu.

Typowe problemy behawioralne

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem Staffordshire Bull Terriera do domu, zapewne zastanawiasz się nad typowymi problemami behawioralnymi, na które powinieneś uważać. Rasy te są znane ze swojego pobudliwego zachowania. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do posiadania szczeniaka, możesz rozważyć wydzielenie dla psa pomieszczenia na śmietnik. Jeśli Twój pies staje się przylepą, gdy Cię nie ma, może to być spowodowane lękiem separacyjnym. Ważne jest, aby rozpoznać to zachowanie i jak najszybciej je skorygować.

Zobacz też:  Co może jeść yorkshire terrier

Jedzenie

Chociaż Staffie są zazwyczaj dość wstrzemięźliwe, są wrażliwe na różne rodzaje pożywienia. Wiele z nich cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe, co może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych. Większość z tych problemów jest spowodowana czymś, co jedzą. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zapewnić Twojemu Staffie odpowiednie odżywianie. W tym artykule omówimy dwa najważniejsze źródła pokarmu dla Staffordshire bull terrierów.

Zdrowie

Staffordshire Bull Terrier zyskał złą reputację ze względu na swoją agresywną i niebezpieczną naturę. Nie jest to prawdą. Rasa ta jest niezwykle przyjazna i kochająca. Stanowi doskonały wybór zarówno dla rodzin, jak i mieszkańców mieszkań. Te urocze psy są również doskonałymi zwierzętami domowymi, ale nie są odporne na powszechne problemy zdrowotne. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z poniższymi problemami zdrowotnymi Staffy. Oto niektóre z najczęstszych problemów związanych z tą rasą.

Szkolenie

Mimo że Staffordshire Bull Terrier jest ukochanym psem rodzinnym, powinien być odpowiednio socjalizowany i szkolony. W związku z tym właściciele nie powinni nigdy zostawiać psa samego z małymi dziećmi lub nieznajomymi. Staffordy są skłonne do zachowań agresywnych, dlatego w miejscach publicznych nigdy nie należy pozostawiać ich bez opieki. Choć znane są ze swojej kochającej natury, nigdy nie powinny być pozostawiane na zewnątrz, zwłaszcza w upalne dni lub w pobliżu innych psów. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana do walk, dlatego może być agresywna lub nadmiernie opiekuńcza.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts