Stalowo złoty yorkshire terrier – historia

Stalowo złoty yorkshire terrier - historia

Na pewno słyszałeś o Yorkshire Terrierze – brązowo-złotym długowłosym psie zabawce. Czy znasz jednak jego historię? Jeśli nie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu i historii tej rasy. Interesujący jest także kolor jego sierści – ma bogatą złotą opaleniznę, co czyni go jedną z najbardziej charakterystycznych ras. Warto również wspomnieć o jej temperamencie.

Pochodzenie rasy

Pochodzenie rasy steel-golden Yorkshire terrier nie jest znane. Wydaje się, że pies ten jest połączeniem psów szkockich i północnoangielskich, w tym szkockich terierów o złamanym włosie i szorstkowłosych toy terierów. Inne psy, w tym Paisley Skye i angielski Clydesdale Terrier, również zostały przywiezione ze Szkocji i wyhodowane z Yorkshire teriera.

Kolor sierści

Kolor sierści Yorkshire teriera jest mieszanką brązu i błękitu. Kolor ten opisywany jest jako ciemny stalowoniebieski lub błyszczący srebrny. Można go łatwo pomylić z czarnym. W pełnym słońcu pies jest jednak najbardziej widoczny w złotym odcieniu. Włos w tym kolorze jest grubszy u nasady i jaśniejszy na końcach. Kolor ten nie blaknie z upływem czasu i nie różni się intensywnością u poszczególnych osobników.

Temperament

Yorkshire Terrier tej rasy znany jest ze swojego temperamentu. Ten tan-stalowy terier jest niewielki i zwarty. Jego umaszczenie jest głęboko niebieskie od głowy do ogona, z jaśniejszym odcieniem brązu na twarzy, łapach i klatce piersiowej. Rasa ta jest zazwyczaj wesoła i otwarta, a jej przedstawiciele mają przyjazny, wesoły temperament.

Opieka zdrowotna

Jest kilka ważnych rzeczy, które należy wiedzieć o zdrowiu Twojego stalowozłotego Yorkshire Terriera. Poniżej wymieniono niektóre z głównych problemów, na jakie może być narażona ta rasa. Należy pamiętać, że Yorkie może cierpieć na niektóre problemy z sercem w każdym wieku. Regularne badania serca powinny obejmować EKG, prześwietlenia i echokardiogramy. Innym schorzeniem często występującym u Yorkshire Terrierów jest drożny przewód tętniczy (patent ductus arteriosus). Stan ten polega na zwężeniu przewodu tętniczego, drogi oddechowej składającej się z chrząstkowatych pierścieni, które są połączone z sercem. Charakteryzuje się kaszlem trąbiącym.

Zobacz też:  Jaki jest yorkshire terrier

Wygląd

Typowy Yorkshire terrier wygląda jak mały, wyprostowany pies o brązowej lub stalowoniebieskiej sierści. Jego głowa jest zwieńczona czarną kufą, a uszy są wyprostowane i mają kształt litery V. Jego ciało jest zwarte, z dobrze wyprostowanymi ramionami i mocnymi, złotobrązowymi kończynami. Sierść jest krótka, delikatna, jedwabista, nie sięga poza łokieć. Sierść ma kolor stalowoniebieski, a włosy są zazwyczaj związane w kokardę.

Pielęgnacja

Musisz zadbać o to, by Twój Steel-golden Yorkie był w dobrym zdrowiu i przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji zdrowego psa. Wiele problemów z układem mięśniowo-szkieletowym tej rasy można leczyć z pomocą weterynarza. Należy jednak uważnie obserwować objawy tych schorzeń, aby zapobiec niepotrzebnemu bólowi i cierpieniu. Znajomość objawów tych chorób ma kluczowe znaczenie w określeniu dalszego postępowania w przypadku zdrowia Twojego zwierzęcia.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts