Jak założyć hodowlę yorkshire terrier

Jak założyć hodowlę yorkshire terrier

Hodowlę Yorkshire Terrier można założyć stosując się do kilku prostych wskazówek. Powinieneś znać standard rasy, wiedzieć, jak kupić hodowlę i jak uzyskać świadectwo zdrowia dla szczeniaka Yorkie. Jest też kilka ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu hodowli Yorków, więc czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Pierwszym krokiem jest zakup budy dla Yorkshire Terriera.

Standard rasy

Wzorzec rasy Yorkshire terrier określa wygląd fizyczny tego psa. Pies powinien być zwarty, a jego głowa powinna być równa i wyprostowana. Ogon powinien być noszony nieco powyżej grzbietu, ale nigdy nie powinien zwisać poniżej niego. Ciało powinno być dobrze wyważone, przednie łapy powinny stać prosto, a tylne być umiarkowanie zgięte. Pazury u psów rasy Yorkshire terrier są często usuwane, ale zarówno AKC, jak i UKC wyraźnie na to zezwalają.

Yorkshire terrier może cierpieć na różne choroby i dolegliwości. Jeśli nie są one leczone, mogą prowadzić do silnego bólu, a nawet śmierci. Regularne badania w klinice weterynaryjnej pozwolą wykryć te problemy i zalecić odpowiednie leczenie. Poniżej przedstawiono kilka typowych objawów. Należy wiedzieć, kiedy należy zwrócić się o pomoc weterynaryjną. Symptomy występujące u psa powinny być monitorowane przez lekarza weterynarii podczas każdej wizyty. Kontrolne badania weterynaryjne powinny być przeprowadzane co sześć do ośmiu tygodni w celu zdiagnozowania ewentualnych problemów i monitorowania stanu zdrowia psa.

Najczęstsze problemy zdrowotne

Yorkshire Teriery są podatne na kilka chorób i schorzeń, w tym parwowirozę, nosówkę i wściekliznę. Większości z tych chorób można jednak zapobiec dzięki szczepieniom. Odpowiednia dieta dla tych psów pomoże utrzymać je w zdrowiu, ale w niektórych przypadkach leczenie może być bardziej skomplikowane. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest zdobywanie wiedzy na temat typowych dolegliwości, które wpływają na zdrowie Twojego Yorka.

U wielu małych ras może wystąpić choroba pierścienia tchawicy, potencjalnie zagrażająca życiu choroba, która osłabia pierścienie podtrzymujące tchawicę. Choroba ta jest w dużej mierze uleczalna, ale najlepiej jest wcześnie podjąć leczenie. Leczenie nieoperacyjne może obejmować odpoczynek w łóżku, leki przeciwzapalne i suplementy na stawy. W ciężkich przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Yorki są podatne na hipoglikemię, czyli nagły spadek poziomu cukru we krwi. Choroba ta jest powszechna u psów ras zabawkowych, zwłaszcza u młodych szczeniąt. Może zagrażać życiu i powodować senność lub osłabienie. Syrop cukrowy nakładany na dziąsła może tymczasowo pomóc w opanowaniu tej choroby, ale aby jej zapobiec, konieczna może być zmiana diety. Niektóre Yorki cierpią również na chorobę Legg-Perthesa, która dotyka ich stawy biodrowe. Na szczęście większość Yorków jest na tyle odporna, że toleruje leki przeciwbólowe i zabiegi chirurgiczne, ale w ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja lekarska.

Zobacz też:  Yorkshire terrier golddust - opis rasy

Kupowanie budy dla Yorkshire Terriera

Jeśli myślisz o adopcji Yorkshire Terriera, powinieneś kupić szczeniaka od renomowanego hodowcy. Ważne jest, aby upewnić się, że kupujesz u renomowanego hodowcy, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twój pies będzie żył zdrowo. Przy zakupie szczeniaka należy również zapytać, czy hodowca przeprowadził określone testy zdrowotne. Amerykański Związek Kynologiczny (American Kennel Club) ma określone wymagania dotyczące badań zdrowotnych dla każdej rasy.

Wybór budy dla psa jest bardzo ważny, jeśli zamierzasz trzymać Yorka w domu. Yorki wymagają regularnego szczotkowania i czesania, dlatego warto rozważyć skrócenie sierści, aby ułatwić ich pielęgnację. Pamiętaj też o przycinaniu paznokci. Należy często sprawdzać uszy Yorków, ponieważ mogą one ulec zakażeniu, jeśli zbierze się w nich woskowina. Na koniec należy regularnie szczotkować zęby, aby zapobiec próchnicy.

Uzyskanie świadectwa zdrowia dla szczeniaka rasy Yorkie

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem szczeniaka rasy Yorkie, powinieneś w momencie zakupu uzyskać jego świadectwo zdrowia. Jest to ważne, ponieważ niektóre rasy są podatne na pewne choroby, w tym krwotoczne zapalenie żołądka i jelit. Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu, który powoduje poważne odwodnienie i wymaga intensywnego leczenia. Nieleczone przypadki krwotocznego zapalenia żołądka i jelit mogą prowadzić do śmierci. Chociaż u większości psów stan ten mija, ważne jest, aby szczeniak został poddany leczeniu przez lekarza weterynarii natychmiast po zauważeniu objawów hipoglikemii.

Uzyskanie świadectwa zdrowia dla zdrowego szczeniaka jest kluczowym elementem zdrowia i szczęścia Yorków. Jednym z pierwszych badań, jakie powinien przejść Twój szczeniak, jest badanie pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Test OFA ocenia podatność psa na tę chorobę w siedmiopunktowej skali. Badanie może wymagać podania środków uspokajających, w zależności od poziomu energii szczeniaka. Jeśli szczeniak ma wiotkie stawy, konieczna może być operacja korekcyjna. Jeśli szczeniak jest nieco starszy, może być konieczny bardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts